Wizyta adaptacyjna


WIZYTA ADAPTACYJNA U STOMATOLOGA
 
Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Jest ona bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na całe późniejsze nastawienie do leczenia. W czasie trwania takiej wizyty mały pacjent ma możliwość poznania gabinetu i personelu. Powinna ona być przeprowadzona w formie zabawy, ci najmniejsi pacjenci najcześciej pierwszą wizytę spędzają na kolanach rodzica. Podczas wizyty w gabinecie wraz z dzieckiem i lekarzem jest też rodzic. To właśnie od tego ostatniego bardzo dużo zależy. Czasem rodzic nieświadomie swoim zachowaniem może zniechęcić dziecko do leczenia, jak i do lekarza.
 
Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę?
 
Dziecko należy zacząć przygotowywać już w domu (można ćwiczyć z dzieckiem otwieranie buzi). Najważniejsze jest też pozytywne nastawienie, na wizytę adaptacyjną idziemy tylko pooglądać i policzyć zęby. Prosimy, aby nie mówić do dziecka „nie będzie bolało”! Słowo ból dziecko od razu źle skojarzy. Najlepiej z opisywaniem zabiegów wstrzymać się do momentu wizyty adaptacyjnej, gdzie lekarz sam wszystko opowie dostosowując słownictwo do możliwości dziecka. Przed wizytą warto też powiedzieć lekarzowi o lękach Waszego dziecka, np. jeśli boi się głośnych dźwięków lub nie lubi wody. Znacznie ułatwi to podejście lekarza do dziecka.
Bardzo ważne jest, aby nie okazywać lęku przy dziecku, nawet jeśli sami strasznie się boicie. Dla dzieci jesteście autorytetem więc jeśli zobaczą, że Wy jesteście cali w strachu to zaczną czuć to samo. Wizyta adaptacyjna jest wizytą dziecka wiec rozmawiajcie tylko o dziecku. Starajcie się uśmiechać i bądźcie stanowczy, jeśli macie jakieś wątpliwości do tego co mówi dentysta, poczekajcie z tym do końca wizyty i omówcie to kiedy dziecko nie będzie słyszało.
Ważne jest, aby podczas pierwszej wizyty porozmawiać z dentystą o sposobach zapobiegania próchnicy oraz higienie jamy ustnej.
 
Kiedy jest najlepszy moment na wizytę adaptacyjną?
 
Najlepszym momentem na odbycie pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest skończenie przez dziecko 18 miesięcy, jeśli oczywiście nic niepokojącego się nie dzieje. Jeśli natomiast coś rodziców niepokoi należy pokazać się wcześniej, wtedy dentysta sprawdzi czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo oraz czy nie ma pierwszych objawów próchnicy. Można czekać dłużej, ale ważne jest aby nie doprowadzić do powstania próchnicy. Dobrze, jeśli udałoby się odbyć kilka wizyt adaptacyjnych zanim potrzebne będzie leczenie. Co więcej, dzięki częstym wizytom w gabinecie stomatologicznym lekarz szybko wykryje ubytki próchnicowe.
 
Umawiając pierwszą wizytę dla dziecka ważne jest, aby zwrócić uwagę na porę dnia. Istotne jest, żeby dziecko było wypoczęte. Zmęczony pacjent jest mniej skłonny do współpracy, co za tym idzie – wizyta może być dla niego mniej przyjemna.

Współpracujemy z: