Dentysta dziecięcy - stomatolog dla dzieci Wrocław

stomatologia dziecięca

O tym, że o uzębienie należy dbać i reagować na wszelkie pojawiające się oznaki nieprawidłowości, nie trzeba przekonywać chyba żadnego dorosłego. O wiele trudniej wytłumaczyć to dzieciom. Nie jest tajemnicą, że wizyta u dentysty dziecięcego nie należy do przyjemności dla najmłodszych pacjentów. To właśnie z tego powodu DENTAL MED CLINIC naszych najmłodszych pacjentów otaczamy szczególną opieką.

Obsługa młodego pacjenta - dlaczego niecodzienne podejście dentysty jest tak ważne?

Świat obserwowany oczami młodego pacjenta wygląda zupełnie inaczej niż ten, który dostrzega osoba dorosła. Najmłodsi mają tendencję do wyolbrzymiania, a strach przed nieznanym potęguje odczuwanie dyskomfortu, o czym doskonale wiedzą nasi dziecięcy dentyści. Niektóre zabiegi stomatologiczne wiążą się z odczuwaniem bólu. Jeżeli dodamy do tego widok metalowych przedmiotów, których maluch nawet nie potrafi nazwać, zrozumiemy, że nieodpowiednie podejście lekarza, może skutkować bardzo trudnymi chwilami dla najmłodszych. Należą oni do grupy tzw. pacjentów wrażliwych. Wpływa na to zarówno o wiele mniejsza tolerancja na ból, jak i ruchliwość oraz kłopoty z wytrzymaniem w jednej pozycji. To właśnie dlatego profesjonalny stomatolog dla dzieci musi wykazywać odpowiednie podejście, które cechuje empatia i delikatność.

Jak pracuje nasz dentysta dziecięcy we Wrocławiu?

W klinice DENTAL MED CLINIC we Wrocławiu nasza kadra przyjmuje nawet najmłodsze dzieci. Zachęcamy rodziców, aby przyprowadzali je do kliniki, gdzie zajmie się nimi stomatolog dziecięcy. To, co nas bowiem wyróżnia, to fakt, że nasi specjaliści wykazują wyjątkowe i indywidualne podejście do młodych pacjentów. Dentysta dziecięcy na wstępie przeprowadza rozmowę ze swoim podopiecznym, bada jego nastawienie, poziom emocji oraz ewentualnego strachu. Ma to na celu poznanie malucha oraz rozpoczęcie budowania z nim pozytywnej relacji opartej o zaufanie. Stomatolog dla dzieci na początku stara się zaznajomić młodego pacjenta z nową przestrzenią, tak żeby przestała być dla niego obiektem lęku. Taka technika skutecznie przełamuje strach, oswaja nieznane i powoli kruszy barierę między pacjentem a dentystą.

Zanim pacjent siądzie na fotelu - co robi stomatolog dla dzieci?

Regułą jest, iż dentysta dziecięcy nigdy od razu nie zaprasza dzieci na fotel, lecz pozwala im oswoić się z gabinetem dentystycznym we Wrocławiu. Stomatolog dziecięcy pokazuje szczoteczki do zębów, wyjaśnia jak prawidłowo myć ząbki, a w nagrodę obdarowuje młodych pacjentów kolorowymi naklejkami. Dziecko z zaciekawieniem ogląda gabinet stomatologiczny, poznaje lekarzy i w międzyczasie nabiera zaufania i pewności siebie. Po pewnym czasie samo siada na fotel i pozwala stomatologowi rozpocząć leczenie. Oswojenie nowej przestrzeni, poznanie lekarzy, wyposażenia gabinetu stomatologicznego, służy temu, by maluch zrozumiał, że znalazł się w tym miejscu, żeby uzyskać pomoc, dla swojego dobra, nie zaś za karę. Przyczynia się to do możliwości rozpoczęcia niezakłóconej współpracy między dentystą a młodym pacjentem.

Wzajemna współpraca - nasz dentysta dziecięcy z Wrocławia wie, że nic na siłę!

Nasz specjalista nigdy nie leczy maluchów "na siłę", gdyż ten sposób potrafi zrazić do wizyt u stomatologa - nie tylko dziecięcego - na całe życie. Doświadczony dentysta dziecięcy wie, jak rozproszyć obawy małego pacjenta związane z miejscem leczenia oraz zniwelować jego dystans czy zwykły strach. Pragniemy dodać, że w naszej klinice we Wrocławiu posiadamy niezbędny sprzęt oraz materiały specjalnie przeznaczone do leczenia zębów najmłodszych. Jedynie właściwe wyposażenie gabinetu stomatologicznego, które uwzględnia profesjonalny sprzęt, specjalnie zaprojektowany z myślą o dziecięcym postrzeganiu świata i ich wrażliwości, umożliwia dentyście wykonywanie pracy w sposób przystępny dla maluchów.

Wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego we Wrocławiu

Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Jest ona bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na całe późniejsze nastawienie do leczenia. W czasie trwania takiej wizyty mały pacjent ma możliwość poznania gabinetu i personelu. Powinna ona być przeprowadzona w formie zabawy, ci najmniejsi pacjenci najcześciej pierwszą wizytę spędzają na kolanach rodzica. Podczas wizyty w gabinecie wraz z dzieckiem i lekarzem jest też rodzic. To właśnie od tego ostatniego bardzo dużo zależy. Czasem rodzic nieświadomie swoim zachowaniem może zniechęcić dziecko do leczenia, jak i do lekarza.
 

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty we Wrocławiu?

Dziecko należy zacząć przygotowywać już w domu (można ćwiczyć z dzieckiem otwieranie buzi). Najważniejsze jest też pozytywne nastawienie, na wizytę adaptacyjną idziemy tylko pooglądać i policzyć zęby. Prosimy, aby nie mówić do dziecka „nie będzie bolało”! Słowo ból dziecko od razu źle skojarzy. Najlepiej z opisywaniem zabiegów wstrzymać się do momentu wizyty adaptacyjnej, gdzie lekarz sam wszystko opowie dostosowując słownictwo do możliwości dziecka. Przed wizytą warto też powiedzieć lekarzowi o lękach Waszego dziecka, np. jeśli boi się głośnych dźwięków lub nie lubi wody. Znacznie ułatwi to podejście lekarza do dziecka.
Bardzo ważne jest, aby nie okazywać lęku przy dziecku, nawet jeśli sami strasznie się boicie. Dla dzieci jesteście autorytetem więc jeśli zobaczą, że Wy jesteście cali w strachu to zaczną czuć to samo. Wizyta adaptacyjna jest wizytą dziecka wiec rozmawiajcie tylko o dziecku. Starajcie się uśmiechać i bądźcie stanowczy, jeśli macie jakieś wątpliwości do tego co mówi dentysta, poczekajcie z tym do końca wizyty i omówcie to kiedy dziecko nie będzie słyszało.
Ważne jest, aby podczas pierwszej wizyty porozmawiać z dentystą o sposobach zapobiegania próchnicy oraz higienie jamy ustnej.
 

Stomatolog dla dzieci Wrocław - kiedy jest najlepszy moment na wizytę adaptacyjną?

Najlepszym momentem na odbycie pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest skończenie przez dziecko 18 miesięcy, jeśli oczywiście nic niepokojącego się nie dzieje. Jeśli natomiast coś rodziców niepokoi należy pokazać się wcześniej, wtedy dentysta sprawdzi czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo oraz czy nie ma pierwszych objawów próchnicy. Można czekać dłużej, ale ważne jest aby nie doprowadzić do powstania próchnicy. Dobrze, jeśli udałoby się odbyć kilka wizyt adaptacyjnych zanim potrzebne będzie leczenie. Co więcej, dzięki częstym wizytom w gabinecie stomatologicznym lekarz szybko wykryje ubytki próchnicowe.
 
Umawiając pierwszą wizytę dla dziecka we Wrocławiu ważne jest, aby zwrócić uwagę na porę dnia. Istotne jest, żeby dziecko było wypoczęte. Zmęczony pacjent jest mniej skłonny do współpracy, co za tym idzie – wizyta może być dla niego mniej przyjemna. 


<< powrót

Współpracujemy z: